כמה זמן לוקח לסגור תיק פלילי נגד חשוד בישראל?

סגירת תיק פלילי

אחת הטענות הרווחות בישראל היא, שקיים תהליך משפטי ארוך ומסורבל עד שבית המשפט מגיע לתוצאה. מדובר על תהליך אשר לא מעט פוליטיקאים, עורכי דין, משפטנים ופרשנים מתארים בתור "עינוי דין".

חשודים רבים אשר מתנהל נגדם תהליך חקירה ולאחר מכן תהליך משפטי בעניין פלילי, בצדק או לא בצדק, חווים את הסרבול והתמשכות התהליך, דבר שיכול להקשות עליהם מאוד לנהל אורח חיים תקין, זאת למרות שכל עוד בית המשפט לא גזר את דינם, הרי שחזקת החפות עומדת לצידם והם אמורים, לפחות על פי החוק, להיות מסוגלים לקיים אורח חיים תקין וסדיר.

המציאות היא כמובן שונה. ברגע שמתנהל תהליך של חקירה שאיננו נסגר במהירות (במידה והם מנוקים מכל חשד) או של משפט פלילי, אזי שהחיים שלהם משתנים מקצה לקצה.

לא פעם הם יתקשו להמשיך להחזיק בעבודתם, בוודאי שהם יתקשו למצוא מקום עבודה אם קיים מסוים, לא פעם הם הופכים להיות מנודים מבחינה חברתית וציבורית, אם הסיפור שלהם מוכר ופורסם בתקשורת, אז יכול להקשות עליהם את החיים הרבה יותר, וצריך לומר, מבחינה כלכלית זה לא פשוט, אובדן ימי עבודה, העסקת עורכי דין וכדומה.

אחת הדרכים להתמודד עם הבעיה ולנסות לקצר כמה שניתן את התהליך, היא באמצעות עו"ד פלילי מומחה. הוא אמור לייצג את החשוד מתחילת התהליך ועד סופו, מתוך כוונה להביא כמובן לכך שהוא ינוקה מכל חשד מצד אחד, ומצד שני, שהתהליך יתבצע כמה שיותר מהר.

עו"ד פלילי מומחה יכול לעזור ללקוחות שלו בהקשר זה, בהיבטים שונים ומגוונים. הוא יכול להשתמש באנשי מקצוע מומחים בשביל להוכיח שהם כלל לא היו מעורבים, הוא ידע לבצע חקירות מקיפות, כולל גביית עדויות אשר יפריכו את טענת התביעה, קרי המדינה, הוא יגיש בקשות ופניות למשטרה ולבית המשפט, הן במטרה לזרז את התהליך והן במטרה להגיע כמה שיותר לתוצאה הסופית.

ההבדל בין עו"ד פלילי מומחה לעורך דין שאיננו מומחה ואיננו מנוסה, יכול להיות קריטי במצב זה. לא רק בגלל שלזכות עו"ד פלילי מומחה יעמדו שנות הניסיון שלו, יעמוד הידע הנרחב שהוא רכש במהלך השנים, אלא גם שמו בקהילה והמוניטין שלו.

לכך יש להוסיף את הצוות המקצועי שלצידו וכן המומחים איתם הוא עובד. לא לכל עורך דין יש את זה, ובטח שלא לעורך דין צעיר וחסר ניסיון.

כמה זמן לוקח לסגור תיק פלילי בישראל?

הנתונים הבאים יפתיעו לא מעט אנשים. נכון שהרבה פעמים נראה שמשך הזמן שלוקח לסגור את התיק הוא חודשים ארוכים, לעיתים אפילו שנים, אך הממוצע כך לפחות מראים הנתונים של הגוף אשר מפקח על עבודת הפרקליטות ואשר הפיק דו"ח מיוחד בנושא, מראים שמדובר על 73 יום.

אומנם זה הרבה, בוודאי לכל פרט ופרט בנפרד, בוודאי כשמשקללים את העלויות הכלכליות, ההשפעה הציבורית, חברתית ומשפחתית, את כל התהליך שמתבצע תוך כדי, וכמובן את מה שהחשוד עובר מבחינה נפשית.

אך כפי שאנחנו יכולים להבין, זה רק מאוד מהטענות שנשמעות לא פעם על ידי גורמים מסוימים, לעיתים בעלי עניין, על כך שמדובר בתהליך שלוקח שנים רבות ויוצר עינוי דין לחשודים. טענות שמגיעות לתקשורת, בזמן שהנתונים עצמם לא תמיד מתפרסמים וגם אם כן, הם לא זוכים לתהודה גדולה.

עכשיו צריך לסייג את המספרים הנ"ל. ראשית, מדובר על דו"ח שנערך בקרב 500 תיקים פליליים שונים. אין זה מבטיח דבר לגבי תיקים אחרים מן הסתם, בטח ובטח שזה לא מייצג סקירה על כל סוגי העבירות שקיימים בעולם הפלילי.

שנית, הערכה לפי משך הזמן שלוקח לסגור תיק הוא 73 יום, לקוחה מתוך הנחה שמדובר בתיק של חשוד יחיד. ברגע שמדובר על תיק שמעורבים בו גורמים נוספים, אז המספרים מטפסים ולא פעם מכפילים את עצמם באופן כזה שמשך הזמן עולה לשנה ומעבר לכך.

שלישית, בלא מעט מקרים התברר שמשך הזמן שלוקח לסגור תיק, הוא חמש שנים! מדובר על זמן קריטי עבור חשודים אשר אינם יודעים מה יקרה איתם, אינם יכולים להתנהל בצורה חופשית ומשוחררת מכל חשד, חווים פגיעה חברתית וכלכלית עצומה, מדובר על נזק בלתי הפיך לכל אחד מהמעורבים בפרשה.

בתור לקוחות הרי שאנחנו יכולים לנסות ולעשות את המקסימום בשביל להגיע למצב בו התיק ייסגר, כאמור באמצעות השכרת שירותיו של עורך דין פלילי מומחה. אך זה לא תלוי רק בנו.

חלק גדול מהעניין תלוי בפרקליטות ובעבודה שהיא מבצעת על מנת לסגור את התיקים. למשל, האצלת סמכויות בצורה כזו, שהגורם המטפל בתיק יוכל לסגור אותו ולא גורם אחר, מה שיאפשר לבצע את התהליך הרבה יותר מהר.

כמו כן, קיימת המלצה שהפרקליטות תוכל לסגור את התיקים מבלי שיהיה צורך להעביר אותם למשטרה, והיא זו שגם תעדכן את החשודים שהתיק נגדם נסגר.

מדוע יש משמעות לסגירת תיק פלילי

צריך להבין, המשמעות של סגירת תיק פלילי היא לא רק שהחשוד יוכל לחזור אל שגרת חייו, יוכל לשקם אותם במידה ויהיה צורך בכך, הוא יוכל לעבוד ולהתנהל בצורה רגילה. זה הרבה מעבר לכך.

חלק מהותי בתהליך פלילי הוגן, בתהליך עשיית צדק, זה להגיע אל חקר האמת, לא רק במובן שאנחנו צריכים להוכיח אם המעשה אכן נעשה, במידה ויש צורך בהוכחה שכזו, ולתפוס את מי שעשה אותו, אלא גם לנקות מכל חשד את מי שנתפס כחשוד.

ככל שהתהליך מתמשך יותר זמן, הרי שבהחלט יש פה עניין של עינוי דין ואי עשיית צדק, למרות שעל פניו אותו חשוד איננו נאשם בדבר, הרי שמבחינה ציבורית וחברתית, לא פעם הוא מסומן כך וזו פגיעה חמורה במשמעות של עשיית צדק לגביו.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

אולי יעניין אותכם?