מהן עבירות צווארון לבן

עבירות צווארון לבן

מהי ההגדרה של עבירות צווארון כיום? בעבר, עבירות צווארון לבן היו מיוחסות לאנשים שפשעו והם מהמעמד הבינוני – גבוה, אבל כיום ההגדרה של עבירות מסוג זה השתנתה. אז מהן עבירות צווארון לבן? כל התשובות במאמר הבא:

עבירות צווארון לבן – הגדרה

עבירות מסוג זה הן עבירות פליליות שקשורות בעיקר במרמה הקשורה לתחום הכספי. עבירות מסוג זה קשורות גם לתחום העסקים, לקבלת שוחד, הפרת אמונים, סחר לא כחוק במניות כמו למשל 'הונאות פונזי', מעילה בכספים, גניבת מוניטין, הונאות אינטרנט הקשורות לחברות וכספים ועוד.

האם עבירות אלה כוללות אלימות?

עבירות צווארון לבן מוגדרות בשם זה משום שהן אינן כוללות אלימות, וזאת בשל כך שהן קשורות להונאות, להונאות בחברות ותאגידים, והאנשים שמבצעים אותם הם ברך כלל עובדים בעמדות בכירות, ראשי תאגיד וכפי שאנו כבר יודעים טוב מאד – שרים חברי כנסת ואפילו ראשי ממשלה!

האם עבירות כאלה יכולים לבצע גם אנשים זוטרים?

עבירות צווארון לבן למרות שהן על פי רוב שייכות יתר לאנשים בעמדות בכירות, עלולות להתרחש גם אצל עובדים בכירים, או אנשים שאינם בעמדות בכירות. עבירות של הונאה, גניבת כספים מקום העבודה, מרמה, קבלת שוחד וכדומה נראות לא פעם אצל עובדים זוטרים ואנשים רגילים לגמרי.

דוגמאות לעבירות מסוג זה

דוגמאות לעבירות צווארן לבן ישנן רבות, ביניהן: גניבת כספים מלקוחות על ידי בנקאי, לקיחת שוחד כעובד רשויות מבעלי עסקים, סחר במניות שלא כחוק כמו למשל הונאות 'פונזי' שבהן אין כלל סחר  והכסף של המשקיעים נגנב, במקרים שבהם זויפו מסמכים על מנת לקבל כספים ממוסדות כמו ביטוח לאומי או מחברות ביטוח, גניבות מקופת העסק, עבירות מס בהם לא שולמו המיסים הנדרשים לרשויות, מרמה והונאה, לקיחת שוחד או לחלופין מתן שוחד, קבלת דבר במרמה, רישום כוזב במסמכי תאגיד, דו"חות וידיעות לא נכונים, תרמית בניירות ערך, שימוש במידע פנים של חברה ועוד.

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

אולי יעניין אותכם?