רשלנות רפואית בלידה: מתי היא מתרחשת ואיך מתנהלים

הריון בטבע

אף הורה אינו מייחל לעצמו לגדל ילד שסובל ממחלה חמורה, אך תינוקות עלולים להיוולד עם מחלות גנטיות או הפרעות תפקודיות הנובעות מגורמים רבים שאינם ניתנים תמיד לחיזוי מראש. אבל כשהמחלה, התסמונת או הלקות התפקודית נובעת מהתרשלות הרופאים במהלך הלידה, זוהי עילה מוצקה להגשת תביעת רשלנות רפואית בלידה

המציאות בארץ מראה שכמעט שלושים אחוזים מהתביעות המוגשות לבתי המשפט בתחום הרשלנות הרפואית, עוסקות בנזקי גוף אשר נגרמו לאחר רשלנות רפואית בלידה. מאמר זה דן בסוגייה זו של התרשלות רפואית, ההתנהלות הנכונה בהגשת התביעה, וסיכויי ההצלחה של התיק.

ראשית חשוב להגדיר נכון את המושג רשלנות רפואית

רשלנות רפואית מתייחסת למתן טיפולים רפואיים שאינם עולים בקנה מידה עם רמת הזהירות הסבירה המצופה מרופאים או מהצוות הרפואית. במילים אחרות, מעשה הרשלנות מתבטא בטיפול שרופא, שמקפיד על ההנחיות, כללי הזהירות והטיפול הנכון והסטנדרטי, לא היה נוקט בו. חוק דיני נזיקין קובע שרשלנות רפואית מתרחשת גם כאשר הפוגע גרם את הנזק בשגגה ולא בזדון.

כלומר, גם אם המקרה התרחש בתום לב, אבל הנזק נגרם, לנפגעים יש עילה מוצקה להגשת תביעת רשלנות רפואית, ועל הרופא או הצוות הרפואי לפצות את הנפגעים. פעילות רשלנית היא סוג של פעילות הכרוכה באשמה חברתית, גם כשהיא מתבצעת מתוך מטרה חיובית.

רשלנות רפואית בלידה מתרחשת כשהרופאים מקבלים החלטות שגויות ואינם פועלים על פי הנהלים או מידת הזהירות הסבירה

העילה להגשת תביעת רשלנות רפואית בלידה מתקיימת כשהצוות הרפואי מתרשל בתהליך הלידה, מקבל החלטות שגויות ונוקט בפעולות חריגות אשר אינן תואמות את הידע הרפואי וההנחיות הנכונות שאמורות להוביל לתוצאה תקינה ומוצלחת של הלידה.

מקרים בהם ניתן לתבוע את צוות בית החולים או את הרופא המיילד בגין רשלנות רפואית בלידה כוללים:

מעקב לקוי במהלך הלידה

בתהליך הלידה, היולדת מחוברת למוניטור שתפקידו לעקוב אחר הדופק של העובר, כך שניתן יהיה לעקוב אחר מצבו של העובר ברחם במהלך הלידה, ולזהות בזמן סימני מצוקה.

אם הצוות הרפואי אינו מבחין בסימני המצוקה שהעובר מפגין, וכתוצאה מכך נגרם לו נזק, זוהי עילה להגשת תביעה בגין רשלנות רפואית בלידה.

לא הייתה הסכמה מדעת

חוק זכויות החולים בישראל מחייב את הרופאים לקבל הסכמה של מטופלים לפני שהם מבצעים הליכים רפואיים.

מטרת ההסכמה היא לוודא שהמטופלים מבינים את מאפייני ההליך הרפואי אתו הם עומדים לעבור, כולל כל הסיכונים, האפשרויות והתוצאות של ההליך, כך שהשיקול אם לקבל את הטיפול, להימנע ממנו או לבחור בחלופות של טיפולים אחרים, תתקבל לאחר הבנה מלאה של ההליך והסכמה ברורה של המטופלים לעבור את ההליך כפי שהוא מומלץ על ידי הרופאים.

רשלנות רפואית בלידה נקבעת כאשר הצוות הרפואי אינו מעדכן את האם לגבי שיטות הלידה שנדרשות או שתואמות את מצבה, והיא אינה מבינה את משמעות הבחירה בשיטת לידה מסוימת וההשלכות הצפויות על בריאותה ובריאות התינוק שייוולד.

רופאים שמקבלים החלטות שגויות

במקרים רבים בהם הרופאים מבחינים בסיבוכים אפשריים או בסימני מצוקה שהעובר מפגין במהלך הלידה, הם מקבלים החלטות הנוגעות להמשך הלידה, וקובעים אם להמשיך את הלידה בתהליך הרגיל או לבצע ניתוח קיסרי באופן מידי.

התמהמהות הרופאים בקבלת ההחלטה הנכונה עלולה לגרום לעובר לנזק שאינו ניתן לתיקון. כך שאם התברר כי הרופאים השתהו בקבלת ההחלטה, או שהם קיבלו החלטה שגויה, וכתוצאה מכך התינוק נולד עם פגם או מום, זוהי עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית בלידה.

חושדת שקיבלת טיפול רשלני? בואי לקבל ייעוץ משפטי

משרד עורכי הדין גוטרמן ושות' מתמחה בתחום הרשלנות הרפואית, ובפגישת ייעוץ נוכל לבחון את המקרה שלך, לעבור על המסמכים הרפואיים הרלוונטיים לתהליך הלידה שעברת, ולקבוע אם אכן הייתה רשלנות רפואית בלידה.

כחלק מהתביעה, נגיש חוות דעת רפואיות של רופאים מוסמכים אשר יתמכו בטענות התביעה, ויגבו אותה. המטרה שלנו היא להשיג את מלוא הפיצויים האפשריים בתיק, שלעתים עשויים להגיע לסכומים של מיליוני ₪.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

אולי יעניין אותכם?