מהו חוק התכנון והבנייה וכיצד הוא משפיע עלינו?

חוק התכנון והבנייה

האם אתם מכירים את חוק התכנון והבנייה בארץ? אם אתם קבלנים, משפצים או אפילו אנשים פרטיים שרוצים לבצע שינויים במבנים, לבנות מבנה על קרקע חקלאית, או אם אתם מתעניינים בתחום הנדל"ן – חשוב שתדעו יותר על החוק הזה.

חוק התכנון והבנייה נוסד בשנת 1965 ומטרתו הינו לבצע סדר הפעולות התכנון השונות, בין אם מדובר בתכנון ובנייה ברמה הארצית עד לתכנון של עסקים ומבנים מסוגים שונים אשר נבנים על גבי קרקע פרטית.

חשוב לדעת כי החוק נועד בעצם להסדיר את הפעולות ואת התכנונים כמו גם את תהליכי הנייה שמבצעים אנשים  אשר עוסקים בבניה או אנשים פרטיים, ולהפוך את אותן תכניות לחוקיות כאשר במידה ולא נעשות פעולות שונות וחוקיות, כמו שימור אתרים בצורה נכונה, בנייה לפי כל התקנים והאישורים, כמו גם סידורים להנגשה לנכים ועוד, ייענש וייקנס האדם שביצע את הבנייה או שעסק בתחום בצורה לא חוקית.

אז כיצד משפיע החוק עלינו?

אם אתם אנשים פרטיים או כאלה שעוסקים בתחום הבנייה והשיפוצים כמו גם בניית חללים מסחריים ואתם עושים זאת תוך שאתם לא מצייתים או בונים כל מבנה באמצעות ציות לחוק, ישנם שלל עונשים שעלולים להיגזר עליכם לפי חוק.

חשוב לדעת כי העברות השונות שעלולים רבים לבצע בעת בנייה יכולות להיות:

  • שימוש במקרקעין ללא התר.
  • סטייה בהיתר או סטייה בעת מימוש תכנית בניה.
  • שימוש בקרקע חקלאית בניגוד להוראות.
  • שימוש חורג בקרקע בין אם באותו הרגע או לאחר התקופה שאושרה למשתמש.
  • ועוד שלל עבירות בנייה שחשוב לשים לב כי לא מבצעים אותן.

אבל מהם העונשים הצופיים לעובר על החוק לפי חוק התכנון והבנייה

אם אתם עוברים עבירות בנייה, חשוב שתדעו כי עונשים הצפויים בחוק יכולים להיות קנסות שיוטלו על העוברים על החוק, כמו למשל: שנת מאסר והגדלת גובה הקנס ככל שעובר הזמן והאדם עושה שימוש בקרקע לצרכים שאינם חוקיים.

חשוב לדעת כי ההשפעה של חוק התכנון והבנייה יכולה להיות גם הרסנית במידה ובית המשפט מורה על הריסת מבנה שלא נבנה באופן חוקי , כמו גם שלאחר הריסת המבנה יחויבו בעלי המבנים בהוצאות ההריסה – מה שיכול להוביל להוצאות רבות.

בנוסף רבים שעוברים על החוק יענשו באמצעות צווי סגירה של עסקים כמו גם של תהליכי בנייה, כאשר בית המשפט יוכל להורות גם על הפסקת עבודות הבנייה והוצאת צו האוסר על שימוש במקרקעין.

עוד חשוב לדעת כי בעת הענישה של האדם ביצע בפועל העבירה כמו גם מי שמוטלת עליו חובה השגת ההיתרים, המשתמשים בקרקע ועוד – יוכל בית המשפט להטיל כפל כנס על האנשים שעברו על החוק.

לכן חשוב כבר עכשיו לבצע את כלל הפועלות הדרושות לקבל היתרי הבנייה, האישורים הנחוצים כמו גם כדי שתוכלו לבנות לשפץ ולחיות בקרקע ובמבנים חוקיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *