אלימות במשפחה – יש מה לעשות קידום יונית גזל

נטלי לזר עו"ד דיני משפחה

מקרים של אלימות במשפחה הינם בעלי פוטנציאל לנזק כבד ובלתי הפיך. מקרים כאלה כוללים תקיפות פיזיות, תקיפות מיניות איומים וגם אלימות מילולית קשה. התוקף עשוי להיות הגבר ובמקרים נדירים גם האישה או מישהו מהמשפחה המורחבת. האלימות עלולה להיות מופנית נגד האישה, הגבר או הילדים (אם יש). במקרים כאלה חשוב לפעול מיד ובתקיפות כדי להפסיק את גילויי האלימות במהירות האפשר. אלימות במשפחה היא נושא כאוב ואפוף קשרי שתיקה ופחד להודות במצב, וזאת בשל שיקולים של "כבוד המשפחה", הפחד להיחשף וטובת הילדים. רק מי שיאזור אומץ ויפנה לסיוע יוכל לשנות את המצב בכוחות עצמו – ולא לחכות לחסדי הצד התוקף.

הצד המותקף חייב להיות נחוש כאשר המצב הופך בלתי נסבל ולפנות מיד לסיוע של רשויות החוק. במקרה זה מדובר במשטרה ולאחר מכן בעורכי דין. זכרו כנגד אלימות במשפחה יש מה לעשות, אבל רק אם לא משתהים ועושים כל מה שניתן כדי לשנות את המצב העגום. פנייה לעורך דין היא פעולה הכרחית ויש להתייעץ איתו כיצד לפעול כדי למזער את הנזקים במהירות האפשר. שינוי החוק הישראלי לפני כ-30 שנה הוביל לכך שאלימות המשפחה היא עניין פלילי אשר מטופל על ידי המשטרה ורשויות הרווחה ולכן אפשר לפנות לגורמים חיצוניים.

עורך דין שמתמחה בתחום זה ידריך אתכן כיצד לפעול במקרה הצורך. אחד הכלים הבסיסיים הוא צווי הרחקה לגורם האלים במשפחה ולאחר מכן הגשת תביעה אשר עלולה להוביל למעצר. אלימות במשפחה היא גורם מרכזי שמוביללגירושין וגם בנושא זה יש להתייעץ עם עורך דין מוסמך לפני פעילות בשטח שנועדה להוביל לגירושין. גברים אלימים זכאים גם לטיפולים מיוחדים שנועדו לגרום להם לחדול ממעשיהם. בין הטיפולים אפשר לציין קבוצות תמיכה ועובדים סוציאליים אשר פוגשים את האבות האלימים וכן פקידי סעד ומרכזים להפחתת האלימות במשפחה. מאבק אפקטיבי באלימות במשפחה צריך להיעשות בשיתוף עורכי דין בתי משפט ורשויות רווחה. זאת כדי למנוע ככל האפשר את הסבל הרב שאלימות במשפחה גורמת לקורבנותיה בין קירות הבית.

למידע נוסף היכנסו לאתר עורכת דין יונית גזל.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *