דרכון פורטוגלי ללא עורך דין: יתרונות מול חסרונות

דרכון פורטוגלי

בשנים האחרונות, ישראלים רבים פוצחים בתהליך להוצאת דרכון פורטוגלי, זאת בשל היותם צאצאים למגורשי ספרד ופורטוגל. מדובר בתהליך המלווה בבירוקרטיה, העלול להימשך לא מעט זמן אך לצד התהליך הארוך מחכים לזכאים יתרונות נהדרים! למעשה דרכון פורטוגלי מעניק אזרחות פורטוגלית, הכוללת מגוון רחב של זכויות במדינות האיחוד האירופי.

האם כדאי להוציא דרכון פורטוגלי ללא עורך דין? האם מדובר בתהליך שניתן לצלוח אותו באופן עצמאי? ואם כן, במה הוא כרוך? כל התשובות במאמר שלפניכם.

בדקו זכאות

כדי להוציא דרכון אירופאי יש לצלוח תהליך הכולל לא מעט שלבים, ולכן יש לעשות זאת באופן מושכל. תחילה, וודאו שאתם זכאים להגיש בקשה לדרכון האירופאי. איך עושים זאת? מבררים אם שם משפחתכם מופיע ברשימת שמות המשפחה המצורפת לתיקון חוק האזרחות בפורטוגל. השם אינו מופיע? זה עדיין לא אומר שאתם לא זכאים, זה מאחר שישנם שמות שהשתנו ועוברתו במרוצת השנים ולפיכך, חשוב לבצע מחקר גנאלוגי מקיף.

תוכלו לבצע את בדיקת הזכאות באופן עצמאי, אך תזדקקו לבדיקה מקיפה יותר, הרי שיש להסתייע בבעל מקצוע. בכל מקרה, ניתן למצוא מידע נוסף באתר portugal-passport.

הגשת בקשה לדרכון פורטוגלי

הגשת הבקשה צריכה להיות מסודרת, כשהיא מכילה את כל המסמכים הנחוצים והחיוניים, כמו מחקרים גנאלוגיים, תעודות לידה ואלמנטים נוספים שיהוו הוכחות להיותכם צאצאים למגורשי ספרד ופורטוגל. לאחר שהקהילה היהודית בפורטוגל תקבל ותאשר את הבקשה שלכם, היא תועבר לרשויות, כשבסוף התהליך תקבלו את הדרכון האירופאי הנחשק.

כאמור, תהליך הגשת הבקשה כרוך בלא מעט בירוקרטיה, לכן רבים בוחרים להיעזר בעורכי דין שעוסקים בתחום, שילוו אותם בתהליך ויסייעו להם להשיג את כל המסמכים הדרושים. אלה שבוחרים לעבור את התהליך בעצמם, וודאי ייתקלו בלא מעט אתגרים, בין אם מדובר בהשגת המסמכים הנחוצים, בהפקת מחקר גנאלוגי או בידיעת השפה הפורטוגזית.

תהליך הוצאת דרכון פורטוגלי באופן עצמאי

מעטים שוקלים לצאת אל הדרך לעבר הדרכון הפורטוגלי בעצמם וללא כל ליווי, ולשם כך עליהם להתחיל באיסוף המסמכים הנחוצים וביצירת מחקר גנאלוגי מקיף. אבל לפני שתפצחו בתהליך, עליכם להיות יהודים כמובן, ולהוכיח שאין לכם עבר פלילי. כדי לעשות זאת יש להוציא תעודת יושר, כשאת כל הפרטים בתעודה ממלאים באנגלית. לאחר מילוי הטופס, בקשו לשלוח את התעודה לשגרירות פורטוגל. אם במהלך חייכם התגוררתם במדינה נוספת, עליכם להוציא תעודת יושר נוספת מאותה המדינה. שימו לב – את התעודה תצטרכו לאסוף בעצמכם משגרירות פורטוגל כחודש לאחר שליחת הטופס, ולאמת אותה במשרד החוץ ששוכן בירושלים. תעודת היושר תקפה לשלושה חודשים, לכן עליה להישלח לפורטוגל במהלך תקופה זו (יחד עם יתר המסמכים הבירוקרטיים). ראוי לציין, שאם בחרתם בליווי של עורך דין או חברה ייעודית, הם אלה שיעשו זאת בעבורכם.

נוסף לאלה, חשוב שהקהילה היהודית בפורטוגל תכיר בכם, וכדי לעשות זאת עליכם להצטייד בתעודת לידה דו לשונית, עותק של הדרכון הנוכחי שלכם, אילן יוחסין, המלצה של אדם המוכר לקהילה היהודית בפורטוגל (למשל רב) ולשלם לקהילה היהודית בפורטוגל (כ- 500 יורו) בעבור הטיפול בבקשה.

אז מה עליכם לעשות? אספו את כל המסמכים החיוניים, לרבות נתוני כניסה ויציאה מהארץ, ורכזו אותם במקום אחד. את המסמכים הללו יש לתרגם לשפה המקומית וליצור קשר עם נוטריון מוסמך שיחתום בעבורכם על המסמכים הללו. הקפידו לאמת הדרכון הנוכחי בשגרירות פורטוגל, ולוודא שהבקשה לאזרחות חתומה ומאומתת על ידם (לשם כך תצטרכו לקבוע תור ולהגיע לשגרירות באופן פיזי). השלב הבא הוא כמובן הגשת בקשה מסודרת לקהילה היהודית בפורטוגל על מנת שתבחן את המסמכים ותחליט אם לאשר את קבלת הדרכון הפורטוגלי.

הפערים בין תהליך עצמאי לבין תהליך בליווי עורך דין

אחת הסיבות שבגללן בוחרים לעבור את התהליך באופן עצמאי, היא הוזלת עלויות. אך חשוב לקחת בחשבון, שגם אם תחליטו לצאת לדרך ללא ליווי של עורך דין, תיאלצו לשלם לא מעט כסף בעבור תרגום המסמכים, ביצוע המחקר הגנאלוגי (רוב מקורות המידע לביצוע מחקר מקיף כרוכים בתשלום), האגרות שיש לשלם ועוד. אם לא די בכך, במהלך התהליך ייתכן ותופתעו לגלות שישנם מסמכים חיוניים שחסרים או שעליכם לשוחח עם הרשויות בפורטוגל, מה שעלול לגרור עלויות נוספות. כך שבסופו של דבר הפער אינו גדול בין סכום התהליך העצמאי לבין סכום התהליך בליווי עורך דין. יחד עם זה, תהליך עצמאי ידרוש מכם להתאזר בסבלנות ונחישות ולעסוק במגוון אלמנטים ביורוקרטיים שיכולים להיחסך מכם אם תיעזרו בשירותיו של עורך הדין. חשוב לקחת בחשבון את שיקול הזמן, הרי הוצאת דרכון פורטוגלי באופן עצמאי תגזול מכם זמן רב, וזמן הוא משאב חיוני עבור כולנו.

לסיכום, דרך עצמאית, היא לא בהכרח משתלמת יותר, והיא אף עלולה לגבות מכם עלויות גבוהות יותר. אל תנסו למצוא קיצורי דרך, והיעזרו בעורך דין מומחה שיסייע לכם לצלוח את התהליך. בהצלחה!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *