איך עותרים לבית המשפט הגבוה לצדק?

בית המשפט הגבוה לצדק

עתירה לבג"ץ ניתן להגיש רק במקרים מסוימים. לדוגמה, במקרים שקשורים לפעילות של גופים ממשלתיים וכן לפעילות השלטונות. במקרה ואדם מעוניין להגיש עתירה עליו לפנות אל עורך דין ממשרד אילן סופר ושות' שיגיש עבורו את העתירה. חשוב לדעת כי לא בכל מקרה בו נראה לאדם פרטי כי יש חוסר צדק או פעילות לא תקינה יהיה נכון לפנות ולהגיש עתירה לבג"ץ. אם אדם מעוניין להגיש עתירה והוא מעוניין לבחון את המקרה בצורה יסודית, יומלץ לו לפנות אל עורך דין שיש לו ניסיון בתחום ספציפי זה. בעזרתו אפשר יהיה לבחון את המקרה ולקבל החלטה האם כדאי ומומלץ להגיש את העתירה.

הסמכות של הבג"ץ

לבית דין הגבוה לצדק יש סמכויות המוגדרות בחוק היסוד תחת סעיף השפיטה. זה גוף משפטי אשר רשאי לפעול ולפסוק במקרים שונים כמו צווים לשחרור אסירים שנאסרו או נעצרו שלא כדין. כמו כן מורשה הבג"ץ לתת צווים לרשויות, לגופים ולבעלי תפקידים אשר לא מלאו את תפקידם כראוי, או בצעו עבירות במהלך ביצוע תפקידם. כמו כן יש לבג"ץ את הסמכות לתת צווים לגופים בתחום המשפטי שיורו להם לדון בנושא מסוים או להימנע מלדון בו.

כיצד עותרים לבג"ץ?

כדי להגיש עתירה בצורה יעילה חשוב כאמור לפנות אל עורך דין בעל מומחיות בתחום זה. עורך דין זה יהיה בקיא בסוגיות המשפטיות הקשורות לנושא העתירה, והוא ידע מתי ניתן וכדאי להגיש עתירה ובאילו מקרים אין זה מומלץ מחמת סיבות שונות.

מה עושים כדי שהתביעה תתקבל?

במרבית המקרים עתירות לבג"ץ מוגשות בעניינים שבהם התבצעו תהליכים או מעשים שיש בהם סתירה לחוקים ולעקרונות הצדק. שימו לב כי מרבית הפניות והעתירות שמופנות לבג"ץ אינן מתקבלות, וזאת בגין חוסר בראיות. במקרים אחרים העתירות לא התקבלו בגלל העובדה כי בית המשפט אינו מעוניין לבחון לעומק את הראיות. זו הסיבה בגינה מומלץ להגיש את התביעה באמצעות עורך דין מקצועי שיש לו ניסיון בתחום זה. הוא ידע כיצד להגיש את התביעה ואיך לנהל את התהליך בצורה יעילה שתוביל לטיפול על ידי הגורמים הרצויים.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *