מעוניינים לרשום פטנט? כך תבחרו משרד עורכי פטנטים

לרשום פטנט

כאשר יזם, ממציא או מפתח מגלה שהוא הצליח להמציא פטנט חדש, המצאה או פונקציה שלא היו קיימים קודם לכן, בין אם הוא עשה את זה מאפס ובין אם הוא את זה על בסיס רעיונות קיימים, הוא צריך כבר לחשוב על השלב הבא, כיצד לרשום את הפטנט על שמו על מנת שהוא יוכל להשתמש בו באופן בלעדי או למכור את השימוש בו תמורת סכום כסף מכובד.

רישום פטנטים לא נעשה ככה סתם. על מנת לבצע אותו יש להיעזר באיש מקצוע, עורך פטנטים שמתמחה בנושא.

לשם כך, יש לדעת כיצד לבחור את האיש הנכון שיבצע את התהליך מתחילתו עד סופו וייצג את האינטרסים שלנו בכל שלב בתהליך.

לפני שאנחנו נסביר כיצד בוחרים עורך פטנטים בצורה נכונה ומקצועית, אנחנו נסביר בקצרה מדוע בכלל צריך אותו ומה בדיוק מתבצע בתהליך הרישום, עליו הוא אחראי.

מה תפקידו של עורך פטנטים

כל פטנט שאנחנו ממציאים, צריך להיות רשום אצל רשם הפטנטים. אנחנו יכולים לרשום אותו במדינה ספציפית ואנחנו יכולים לרשום אותו במדינות שונות.

הכל על פי בחירתנו בהתאם לאינטרס שלנו וליכולות הכלכליות שעומדות לרשותנו.

הרישום מאפשר לנו ליהנות מבלעדיות על הפטנט ולמנוע מאחרים, גורמים עסקיים, גורמים אקדמיים או כל גורם אחר, להשתמש בפטנט ללא אישורנו.

עורך פטנטים הוא האיש שמלווה את תהליך הרישום ולמעשה הוא מבצע עבורנו כל שלב ושלב:

החל משלב הבדיקה האם קיימים פטנטים זהים או דומים לאלה שאנחנו המצאנו או לא, כמו כן הוא מספק מידע על הפטנט שלנו, כולל תוכנית פעולה וכיצד הוא יכול לעזור ולשרת את אינטרס הכלל, ובנוסף העורך אחראי להעביר את הנתונים ואת כל המידע הטכני על הפטנט לרישום משפטי, כלומר, לספק כמין חוזה עם תנאים וסייגים לגבי אופי השימוש בפטנט מחד ולקבוע את הבעלות שלנו על הפטנט.

צריך לציין שתהליך רישום של פטנט, דורש גם ביצוע מבחנים אשר יוכיחו שהוא אכן תקין, ואכן מבצע את מה שאנחנו טוענים הוא יכול לבצע.

כיצד בוחרים עורך פטנטים בצורה נכונה

אפשר לחלק את הנושא של בחירת עורך פטנטים לשני חלקים עיקריים.

חלק אחד יתייחס לשאלה כיצד בוחרים איש מקצוע בתחום, מה בדיוק אנחנו אמורים לחפש בשביל למצוא עורך מקצועי ואיכותי.

החלק השני יתייחס יותר לתכונות של שירות, דברים שאנחנו נצפה מכל נותן שירות לספק לנו.

נתחיל בחלק הראשון, מה הדברים שאנחנו צריכים לבדוק בשביל לבחור עורך פטנטים בצורה נכונה.

ראשית, חשוב מאוד שאנחנו נבחר עורך שמתמחה גם בצד המשפטי וגם בצד הטכנולוגי.

זה חשוב מאחר וישנם עורכי דין שמציגים את עצמם כמי שמתמחים בתחום של רישום פטנטים, אך אין להם ידע טכנולוגי, לעומת זאת, ישנם עורכים שטוענים שהם מתמחים בצד הטכנולוגי, אך הם אינם מתמחים בצד המשפטי.

בשני המקרים זה לא יעזור לנו. אנחנו צריכים עורך שהוא גם מדען שמתמחה בצד הטכני וגם מי שמתמחה בצד המשפטי. זאת בשביל לנסח את הפטנט בקווים משפטיים.

הדרישה המינימלית בחוק היא שלעורך יהיה תואר ראשון, אך רצוי כמובן שזה יהיה מישהו עם תארים מתקדמים יותר, איש מקצוע עם השכלה מקיפה בתחום.

שנית, חשוב שאנחנו נדע מה הוותק המקצועי שלו וכן אם אילו חברות וגורמים אחרים הוא עבד.

כמו בכל תחום, גם בתחום של רישום פטנטים יש לניסיון משמעות רבה, בפרט אם אנחנו מחפשים עורך שמתמחה ברישום פטנטים מהתחום שלנו.

שלישית, בשביל לחסוך לעצמנו עלויות וזמן, רצוי למצוא עורך שהתנסה ברישום לא רק בארץ אלא גם בחו"ל, כולל הגנה על פטנטים בעולם.

כך אם נרצה לרשום את הפטנט שלנו בעולם ולא רק בארץ, נוכל לעשות זאת דרכו ולא נצטרך לחפש עורך אחר.

ארבע, רצוי לבחור משרד של עורכי פטנטים שמעסיקים מספר אנשי מקצוע שכל אחד מתמחה בתחום אחר, כך נוכל לעבוד איתם לאורך זמן וכך גם הוא יוכלו לספק לנו תמיכה בכל תחום ותחום, ולא רק בתחום ספציפי.

חמש, מוטב לבחור עורכי פטנטים אחרי שאנחנו מקבלים עליהם המלצות מאנשי מקצוע מנוסים, אחרים שאנחנו קוראים עליהם ויש בידינו את כל המידע הנדרש בנושא, וכמובן, אחרי שאנחנו יושבים איתם לשיחה ולומדים להכיר אותם.

אסור להסתמך אך ורק על המלצות באינטרנט או על כתבות של תוכן שיווקי. אנחנו צריכים לשקלל את כל הנתונים בשביל לבחור את האדם הנכון עבורנו.

מעבר לצד המקצועי, יש גם את הצד של השירות ופה אנחנו צריכים לבחון שלוש נקודות עיקריות, הראשונה, חשוב למצוא עורך או משרד עריכת פטנטים שיהיה זמין, נגיש, ויבצע את עבודתו כמה שיותר מהר.

ככל שהוא ידחה את זה, זה יכול לעכב את העבודה שלנו ולעלות לנו כסף.

הנקודה השנייה, חשוב שאנחנו נרגיש נוח עם הצוות במקום, שהם ידעו לספק לנו עצות והמלצות בצורה סדירה ונוחה, וכמובן באופן מקצועי.

הנקודה השלישית, אנחנו צריכים להרגיש שיש לנו על מי לסמוך, שמדובר באנשי מקצוע איכותיים, אמינים, אנשי מקצוע שיעבדו בשבילנו וייצגו אותנו בצורה הטובה ביותר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *