האם יש תנאים לתביעה ייצוגית?

תביעה ייצוגית

אם ניכנס קצת למספרים, נגלה שבשנים האחרונות מוגשים כל יום יותר מחמש תביעות ייצוגיות ביום. בעשר השנים האחרונות הוגשו מעל ל – 6000 תביעות ייצוגיות. עם זאת כדאי לדעת, כי גם אם אתם מעוניינים בהגשת תביעה ייצוגית, זה אינו דבר קל כל כך. שניה לפני שאתם מסתערים על הנושא שמפריע לכם ועלול להזיק גם לאחרים, בוא נראה האם יש תנאים לתביעה ייצוגית?

לתיאום פגישת ייעוץ פנו אל עורך דין שחר ולר >>>

תביעות ייצוגיות

אז כן, יש תנאים לתביעה ייצוגית. לא כל אחד יכול להגיש תביעה ייצוגית. מרגע הגשת הבקשה לתביעה ייצוגית ועד לאישור התביעה תעברו תהליך ארוך מאוד. אם תבדקו את הנתונים הם יספרו לכם כי  כ – 35 אחוזים מהתיקים הסתיימו בהסתלקות התובע, בכ –  25 אחוזים נוספים נדחתה הבקשה לתביעה הייצוגית, בכ – 15 אחוזים הבקשה נדחתה מיד, ב – 17 אחוזים מהתיקים, הסתיים ההליך בפשרה ורק בכ – 0.2 אחוזים של תביעות ייצוגיות הגיעו לכדי גמר וקבלת פסק דין.

אז מהם התנאים להגשת תביעה ייצוגית? שלא כמו בכל תביעה רגילה, תביעה ייצוגית מתחילה בבקשה לאישור התביעה. על התובע להוכיח שתביעתו אכן מהזיקה לאנשים נוספים ומהווה מכשול לציבור, כמו כן עליו להוכיח שיש ממש בתביעתו.

התנאים לתביעה ייצוגית הם:

  • עניין התביעה – יש להגיש את התביעה בהתאם לתוספת השנייה בחוק תובענות ייצוגית, או לפי החוק המאפשר את הגשת התביעה.
  • זהות התובע – מגיש התביעה חייב להיות אחד שיש לו עניין בתביעה. בית המשפט יכול לאשר תביעה על ידי אדם אחר, רק אם הוא החליף את התובע הייצוגי.
  • קבוצה – התביעה צריכה להתייחס לכל השותפים בתביעה.
  • סיכויי הצלחה – התביעה תוגש רק במידה וסיכויי ההצלחה שלה גבוהים.

רגע לפני הגשת התביעה כדאי שתבדקו טוב טוב אם זה משתלם לכם.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

אולי יעניין אותכם?