המדריך המקוצר לתביעה ייצוגית

תביעה ייצוגית

תביעה ייצוגית היא תביעה שמגיש אדם אחד בשמו ובשם קבוצה גדולה נוספת של צרכנים. אדם זה זיהה עוולה שביצעה חברה כמו יצרנית מזון, חברת תקשורת, בנק או כל גורם עסקי אחר. הנזק הכספי שנגרם לאדם זה הוא מינורי, בדרך כלל מדובר בסכומים קטנים ולכן אף אחד מהצרכנים אינו מגיש על סכומים פעוטים תביעה.

אך כאשר התובע מייצג את כל האנשים הנוספים, אם הוא יזכה בתביעה הוא יקבל פיצוי מוגדל עבור הפעילות שלו שתגרום לכך שכל שאר הצרכנים יקבלו גם הם פיצוי כספי.

חשיבה על תביעה ייצוגית

בשלב ראשון על אדם זה לשוחח עם עורך דין לליטיגציה מסחרית שהוא מומחה בתחום של תביעה ייצוגית. הוא יבחן את הנושא באופן רוחבי ועל כל היבטיו, כדי לבדוק אם אכן יש כאן מקרה קלאסי של עוול צרכני מתמשך. אם לאחר הבדיקה התשובה היא חיובית, הוא מגיש תביעה זו בשמו של הלקוח שלו, לבית המשפט.

הבדיקה הראשונית של בית המשפט

בית המשפט בודק כמה פרמטרים ואם התביעה עומדת בקריטריונים הנדרשים, מתקבל אישור לכך שזוהי תביעה ייצוגית.

אלו התנאים הנדרשים:

  • קיימת עילה אישית של התובע.
  • להערכת בית המשפט קיימת עילת תביעה.
  • קיימת עילת תביעה משותפת, כיוון שהבעיה היא זהה ובעלת ערך כספי מועט ולכן אין כדאיות לשאר התובעים להגיש תביעות קטנות בנפרד.
  • אם תתקבל התביעה הייצוגית, כל אחד מהצרכנים יקבל סכום כספי זהה והתובע יקבל סכום כספי מוגדל, אם היא לא תתקבל תצטרכו לפנות אל עורך דין לעתירות .
  • הכוונה של התובע היא לפצות את האנשים שנזקו ואין לו כוונה לפגוע או לסחוט את החברה.
  • אין מדובר בתובע סדרתי שמגיש כל שני וחמישי תביעות ייצוגיות שלעיתים הן קנטרניות וקטנוניות ולכן בית המשפט לא יאשר אותן.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

אולי יעניין אותכם?

מהם התנאים לקבלן רשום?

רישום קבלנים נעשה על פי סיווגים שונים – סיווג ראשי וסיווג משני. רישום בפנקס הקבלנים נועד ליצור רשימה נבחרת של קבלנים, אשר עומדים בפיקוח ועומדים

קרא עוד »